Letniskowy bliźniak na zgłoszenie na działce rolnej – czy to możliwe? Sprawdźmy!
Czy przysłowiowego bliźniaka możemy wznieść na zgłoszenie? Okazuje się, że tak – wszystko jest jedynie kwestią odpowiedniego projektu. Niedawna nowelizacja prawa budowlanego otworzyła przed nami szerokie możliwości w zakresie budowy domów na zgłoszenie. Dziś więc chcielibyśmy opowiedzieć więcej zarówno o samej budowie takich domów, jak i wspomnianych nowych możliwościach prawnych. Dodatkowo opowiemy nieco o odrolnianiu działek – zapraszamy do lektury!
Bliźniak na zgłoszenie – do ilu metrów kwadratowych?
W zgodzie z nowelizacją przepisów, która weszła w życie trzeciego stycznia 2022 roku, możemy bez pozwolenia wznieść dom o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Taką budowę należy jedynie zgłosić we właściwej dla danej działki jednostce administracyjnej – Urzędzie Miasta lub na przykład starostwie. Bliźniak jako taki, jest w świetle prawa, postrzegany jako zwykły dom jednorodzinny oznacza to więc, że również budowy takich obiektów dotyczy opisana powyżej nowelizacja. W tym miejscu warto dodać, że mówiąc o 70 metrach, mamy na myśli powierzchnię użytkową, do której można jeszcze doliczyć poddasze. Ok, 70 metrów kwadratowych po podzieleniu na dwa daje nam 35 metrów, plus ewentualne poddasze. Czy to dużo? Jeżeli ma być to obiekt, w którym będziemy mieszkali przez cały rok kilkuosobową rodziną to zdecydowanie za mała przestrzeń. Jeżeli natomiast planujemy traktować ten domek jako obiekt wakacyjny, lub zamieszkać w nim we dwie osoby – to przestrzeń ta może w dalszym ciągu nie robi wrażenia, ale jest wystarczająca do normalnego funkcjonowania. Projekty domów bliźniaków mało powierzchniowych są jednak często zaprojektowane w taki sposób, aby w pełni wykorzystać niewielką przestrzeń!
Jak odrolnić działkę pod budowę domu na zgłoszenie?
To, że możemy wznieść jakiś obiekt, bez ubiegania się o pozwolenia nie oznacza wcale, że możemy budować, gdzie nam się żywnie podoba. Dobrym przykładem są tu działki rolne, które kuszą inwestorów atrakcyjną ceną. Budowa na takich działkach nie jest możliwa, aby ją rozpocząć taką działkę, należy odrolnić i uzbroić. Odrolnienie to procedura polegająca na przemianowaniu działki na działkę budowlaną – szerzej opiszemy ją w innym artykule, w skrócie jest to mozolny proces, który nie zawsze może zakończyć się powodzeniem. Warto przy okazji procedury odralniania podjąć współpracę z biurem geodezyjnym i wykonać pomiary działki. Pomiary wykonane przez geodetów wyposażonych w niwelatory optyczne przydadzą się później przy planowaniu budowy domu, a jako dokumentacja dodatkowa, mogą one wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o odrolnienie działki. Kolejna sprawa to późniejsze uzbrojenie działki – instalację wodociągową i kanalizacyjną powinna chronić odpowiednio dobrana izolacja do rur. Działki rolne często leża na uboczu, i istnieje dużo większa szansa, że zawartość rur może zamarznąć w okresie zimowym – tym bardziej, jeżeli dany obiekt jest wykorzystywany jako domek letniskowy.